Elektrownie jądrowe zależne od rosyjskiego paliwa- dlaczego?

Przedstawiam poniżej interesujący i ważny artykuł rosyjskiego autora na temat nie objętego sankcjami rosyjskiego paliwa do elektrowni jądrowych

Polski portal internetowy Money.pl opublikował artykuł, w którym z goryczą  informuje, że cały zachodni świat jest uzależniony nie tylko od rosyjskiego gazu i ropy. Putin ma zasób energii, którego sankcje nie będą w stanie zniwelować - to paliwo jądrowe, które jest niezbędne do funkcjonowania wielu europejskich i amerykańskich elektrowni atomowych. Dlatego, jak podaje gazeta, rosyjski koncern państwowy Rosatom nie został jeszcze umieszczony na liście sankcji i najprawdopodobniej nie będzie w przewidywalnej przyszłości.

Co gorsza, twierdzi polski dziennikarz, rosyjski Rosatom przejmuje pełną kontrolę nad budową pierwszej elektrowni atomowej Akkuyu w Turcji.   Rosja  zainwestowała już w projekt 20 mld dolarów, a Rosatom przejmie następnie pełną odpowiedzialność finansową za budowę pierwszej elektrowni jądrowej nad Morzem Śródziemnym. W zamian Ankara przekaże rosyjskiemu koncernowi państwowemu pełne zarządzanie elektrownią  na 25 lat, a także przyzna Rosatomowi znaczne ulgi podatkowe i prawo do budowy portu morskiego, który będzie pierwszym rosyjskim portem na Morzu Śródziemnym.

-  Krytycy mówią o kapitulacji wobec Imperium Osmańskiego. A świat, który jest uzależniony od dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego, nie reaguje na to, co Putin robi w Turcji - 

- stwierdził autor artykułu, dodając, że rosyjska pomoc finansowa została odebrana w Ankarze jako "gest uznania Putina dla tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana".

Jak dotąd Rosatom nie został objęty sankcjami USA czy UE, gdyż jest to niemożliwe z wielu powodów.

Po pierwsze, paliwo jądrowe różni się od towarów takich jak gaz czy ropa. Niewiele krajów na świecie posiada technologię potrzebną do przetwarzania i wzbogacania rudy uranu w metal, który następnie musi być przetworzony na ceramiczne granulki i umieszczony w cyrkonowych prętach paliwowych z marginesem bezpieczeństwa mierzonym w milimetrach. Wydawanie licencji dla nowego dostawcy paliwa jądrowego trwa od 5 do 10 lat. Paliwo licencjonowane w jednym kraju nie może być automatycznie przeniesione do innego ze względu na przepisy i różnice w konstrukcji reaktorów.

Po drugie, próba przedwczesnego rozwiązania umów na dostawy wzbogaconego uranu z Rosji mogłaby zagrozić dostawom energii elektrycznej dla blisko 100 milionów Europejczyków w krajach, w których elektrownie jądrowe są największym źródłem czystej energii. W UE Rosja dostarcza 10 procent, a USA 16 procent paliwa jądrowego dla lokalnych elektrowni atomowych. Kolejne 30% Amerykanie kupują od sojuszników Moskwy - Kazachstanu i Uzbekistanu.

Niektóre kraje europejskie podjęły już próbę zmiany dostawcy materiałów jądrowych dla swoich elektrowni. Na przykład Finlandia próbowała znaleźć alternatywę dla rosyjskiego uranu jeszcze w latach 90. i nawet podpisała umowę z British Nuclear Fuel Ltd. Ale skończyło się na tym, że wrócił do Rosatomu. Czechy, Słowacja i Bułgaria, w których działają elektrownie jądrowe z czasów sowieckich, nie są lepsze w odrzucaniu rosyjskiego paliwa jądrowego. Jedynie Węgry pozostają dobrowolnie lojalne wobec Rosji i podpisały z Rosatomem umowę na rozbudowę swojej elektrowni atomowej w Paks.

Opublikowany niedawno przez Komisję Europejską projekt planu zmniejszenia zależności UE od Rosji milczy na temat energetyki jądrowej. Jeśli kraje UE zdecydują się na atom jako źródło czystej energii, z pewnością nie obejdą się bez rosyjskich surowców. Przecież Rosatom dostarcza obecnie do 35% wzbogaconego uranu potrzebnego do zasilania reaktorów na całym świecie.

Polski dziennikarz pomija inny projekt Rosatomu: niedawną budowę pierwszej egipskiej elektrowni atomowej, 300 kilometrów od Kairu. Dla Rosatomu jest to, można powiedzieć, bardzo szczególny projekt; po raz pierwszy koncern buduje tak duży obiekt w Afryce. Rosyjski koncern państwowy buduje również elektrownię atomową Xudapu w Chinach.

Obecnie w portfelu projektów zagranicznych Rosatomu znajduje się łącznie 35 bloków na różnych etapach realizacji, a w budowie w Rosji są jeszcze trzy bloki jądrowe. W związku z tym w najbliższych dekadach zdecydowanie nie należy spodziewać się spadku zapotrzebowania na rosyjskie paliwo jądrowe.

AUTOR:
Aleksander Grigoriew

Joanna M.Wiórkiewicz

Joanna M.Wiórkiewicz - Komentarze niemerytoryczne są usuwane. Autorzy komentarzy obraźliwych są blokowani.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

4.53

liczba ocen: 17

 • I nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa!

  Całe szczęście, że płoty graniczne nie wymagają uranu przy budowie. :)

 • Uran uranem, ale Polska nie ma już węgla ...

  ... i za chwilę jedna po drugiej staną lub ulegną awarii polskie elektrownie.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/ustalenia-onetu-wielkiej-elektrowni-grozi-awaria-to-jest-syf-kryminal/p9kfhkg,79cfc278
  Mieliśmy mieć tego węgla ponoć jeszcze na 200 lat, a okazuje się, że wydobycie krajowe starczy może na dwa miesiące ...
  Co tu więcej komentować ? ...
  Z "wiadomości radosnych" jest ta, że "populacja Polski" rośnie i już 8% ludności stanowią "nasi bracia Ukraińcy". We Wrocławiu jest ich już 28% czyli prawie co trzeci "Wrocławianin" to "zza Buga" a raczej "znad Dniepru" ...
  KST

  • Uran uranem, ale Polska nie ma już węgla ...#KST

   Za chwilę zrobią plebiscyt i razem z Niemcami przyłączą dolnośląskie do Niemiec...

   • Uran uranem, ale Polska nie ma już węgla ...#KST#zadziwiony

    Jest bardzo prawdopodobne, że polskojęzyczne chazarskie ścierwa u władzy, wybrane z woli "ludu polskiego", nadadzą "uchodźcom z UA" prawa wyborcze, a wtedy faktycznie ta banderowska mniejszość zdobędzie w Ukro-Polin w sposób "demokratyczny" władzę.
    To jest wprost PRZERAŻAJĄCE jak bezdennie durnym narodem są Polacy ...
    KST

    • Uran uranem, ale Polska nie ma już węgla ...#KST#zadziwiony#KST

     Coś w tym jest. Ostatnio czytałem badania CBOS jaki zagraniczny polityk cieszy się największym zaufaniem nad Wisłą. Nr 1 to oczywiście nakoksowany klaun z Kijowa, drugi to Bidena, a trzeci to Johnson z GB.
     Natomiast najmniejszym zaufaniem w Polsce wg CBOS-u cieszy się...... Orban.
     Choć z drugiej strony to może ten cały CBOS robił te badania w redakcjach GW, lub GP???
     Tak czy owak jest to mocno zniechęcające.....

    • Uran uranem, ale Polska nie ma już węgla ...#KST#zadziwiony#KST

     Za dywesyfikację źródeł energii odpowiedzailny był w rządzie podwójny minister , książę frankistowski Naimski, który oprócz kasowania apanaży nie robił nic.

   • Uran uranem, ale Polska nie ma już węgla ...#KST#zadziwiony

    @zbig71
    Nie przykładam do takich "badań" żadnej wagi, bo to jest czysta manipulacja i kreacja fałszywej opinii publicznej.
    Natomiast ubolewam nad tym, że sporo durnych Polaków bierze udział w takich zmanipulowanych "badaniach opinii publicznej"
    KST

    • Uran uranem, ale Polska nie ma już węgla ...#KST#zadziwiony#KST

     Parch ma wyjątkowo perfidne poczucie humoru.
     Załatwili Polskę ,,patriotami,,. Że Spisku......

 • Czy to nie jest dziwne, że w atrapie Polski

  skutecznie walczy się z kopalniami węgla kamiennego już od dekad a w tym czasie nie powstała ani jedna elektrownia atomowa? Czy dlatego, że wg nowego etapu mądrości Rosja jest teraz oficjalnie - BE - a USrahell - CACY - czy też z innego powodu?
  Wniosek?
  Dlatego nasuwa się pytanie - co też światowy, czarci pomiot - kombinuje z atrapą Polski i autochtonami w tejże atrapie Polski? Ostatnie szaleństwa srovidowe skutkowały wysłaniem do piachu około 200 tysięcy Polaków - więc czy to jest odpowiedź na moje powyższe pytanie?
  Na koniec - też obawiam się zaplanowanych awarii w już istniejących i pracujących elektrowniach w atrapie Polski - kiedy nadejdzie zima. Co do szlabanu na rosyjskie paliwo dla zachodnich elektrowni atomowych - to i na to może przyjść czas w ramach likwidacji Białego eurokołchozu zwanego IV Rzeszą i Białej Ameryki.

  • Czy to nie jest dziwne, że w atrapie Polski#demonkracja

   "Czy to nie jest dziwne, że w atrapie Polski
   skutecznie walczy się z kopalniami węgla kamiennego już od dekad a w tym czasie nie powstała ani jedna elektrownia atomowa? "

   Daj spokój z tym atomem.... przecież za koszt jednej atomówki (pewnie ze 100 mld PLN) można mieć kilka węglowych w krótszym czasie i być niezależnym od dostaw prętów paliwowych z zagranicy. Kwestię wchłonięcia CO2 załatwiają lasy, a resztę filtry.
   Bardziej skupiłbym się na geotermii i wprowadził w życie technologię podziemnego zgazowania węgla. I ani mru, mru o sankcjach na Rosję.
   Ale na razie jak pokazuje życie ..." Trza fedrować chopy!"

   Pozdro!

   • Czy to nie jest dziwne, że w atrapie Polski#demonkracja#Jasiek

    Myślisz @Jaśku bardzo zdroworozsądkowo, ale zupełnie "niepolitycznie".
    Zasoby posiadane przez Polskę są dla bowiem przeznaczone dla "nowych panów tej ziemi", a nam pozostaje zbieranie chrustu oraz miska ryżu.
    Dzieje się tak dlatego, że przeciętny Polak da się za 5 złotych psu wyruchać, najbardziej nienawidzi swojego polskiego sąsiada , a na to "Who is who" ma kompletnie wyjebane.
    I w tym jest największy problem i przyczyna polskiej tragedii narodowej ...
    KST

    • Czy to nie jest dziwne, że w atrapie Polski#demonkracja#Jasiek#KST

     "Dzieje się tak dlatego, że przeciętny Polak da się za 5 złotych psu wyruchać, najbardziej nienawidzi swojego polskiego sąsiada , a na to "Who is who" ma kompletnie wyjebane."

     Aż nie wiem co Ci odpisać...
     Mam nadzieję, że jednak tak nie jest, bo mam o Polakach "nieco" lepsze zdanie, a z doświadczenia wiem, że tzw. parapety/taborety zdarzają się wszędzie, a "może" nawet i częściej.

     Patrząc jednak na problem z drugiej strony nie wiem czy nie warto byłoby się zastanowić czy takie poglądy jakie przedstawiłeś nie są czasem efektem czyichś usilnych starań.
     Myślę w ten sposób dlatego, że psychologia społeczna wg mnie powinna być ważną częścią - tu będzie przyziemnie: kontrwywiadu. Tak, żeby ktoś nam nie rozebrał psyche/żebyśmy nie stracili ducha - vide hasło: Tavistock

     https://en.wikipedia.org/wiki/Tavistock_Institute

     Potem jest już tylko umiłowanie mądrości czyli... filozofia.
     Bo wojna toczy się na wielu płaszczyznach :-(
     W temacie obiło mi się np. o uszy, że Amerykanie nigdy nie nauczą się tego, co City może zrobić na pstryknięcie... Mi jest w to ciężko uwierzyć, ale jak znam życie to jest dużo tajnych załączników w temacie :-(
     ----

     "Myślisz @Jaśku bardzo zdroworozsądkowo..."

     Dzięki za dobre słowo.

     Pozdro!

   • Czy to nie jest dziwne, że w atrapie Polski#demonkracja#Jasiek

    Zapewne moja opinia o nas Polakach jest wyolbrzymiona, ale doświadczenie historyczne do takich wniosków doprowadza.
    Kiedyś już pisałem, że jesteśmy narodem w zasadzie niezdolnym do konstruktywnej kooperacji dla dobra wspólnego, które przekłada się na dobro indywidualne. Za to świetnie idzie nam rozwalanie tego co mogłoby dać nam faktyczne korzyści.
    Stąd też tak wiele przegranych powstań, morze łez i ocean polskiej krwi ...
    Za komuny słynne były "czyny społeczne" pod hasłem "Razem grabimy Polskę".
    No i ją "rozgrabiliśmy" tak, że nawet papieru toaletowego nie mieliśmy.
    Potem wymyśliliśmy "solidarność", ale znów okazało się, że była to nasza wspólna "solidurność".
    Nawet teraz gdy zalewa nas ukraiński potop zachowujemy się tak, jakbyśmy zupełnie nie znali swojej własnej historii, a historyków ci u nas wszelki dostatek ...
    KST

    • Czy to nie jest dziwne, że w atrapie Polski#demonkracja#Jasiek#KST

     Zgadzam się z powyższym . Jesteśmy mistrzami w destrukcji. Niestety!

 • @ Autorka

  "Na przykład Finlandia próbowała znaleźć alternatywę dla rosyjskiego uranu jeszcze w latach 90. "

  W dodatku z tym przystąpieniem do SPA to już ich całkowicie pogięło....
  Albo ktoś ich zastraszył / skorumpował (niepotrzebne skreślić).

  Oczywiście 5*

  I kwiatuszek:

  @---->>>>>>>>>>>--------------------------------

 • USA w ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowały ani jednego reaktora

  Łukaszenka to trzeźwo myślący przywódca narodu, dowodem na to, że jest to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku jest jego osobiste zaangażowanie się w największej inwestycji Białorusi XXI wieku.

  Ponad 10 tysięcy Polaków zbudowało w latach 1976 - 1984 na Węgrzech elektrownię jądrową (bliźniak Żarnowca) w miejscowości Paks nad Dunajem. Nazwa tego 20-tysięcznego miasteczka (wym. poksz) na naddunajskiej skarpie, około 110 km od Budapesztu, kojarzy się każdemu Węgrowi z jedyną na Węgrzech siłownią nuklearną, pokrywającą prawie 50% zapotrzebowania energetycznego kraju. Stabilna produkcja energii 40 letniej elektrowni Paks I. - to ponad 15 tys. GWh rocznie - jeszcze przez 20 lat. Rozpoczynająca się rozbudowa Paks II. to będzie identyczna siłownia nuklearna jak w Ostrowcu na Białorusi ale bez chłodni kominowych.

  Produkująca 2.400 MW energii elektrycznej siłownia nuklearna w Ostrowcu wytwarza dodatkowo 7.200 MW energii cieplnej. Grodnianie i Wilnianie przez 60 lat mogą mieć bardzo tanią ciepłą wodę i ogrzewanie, podobnie jak korzystający od 40 lat z czystego powietrza mieszkańcy węgierskiego miasta Paks. gdzie realizowany jest Europejski program na XXI wiek. "Miasto bez kominów". Dzięki możliwościom uzyskania taniej energii elektrycznej z Ostrowca i niskim kosztom produkcji, region Podlasia może być szansą i mechanizmem napędowym polskiego przemysłu. Warunkiem tego jest całkowita wymiana polskiego rządu, Sejmu i Senatu.

  Dzięki biurokratom Komisji Europejskiej w ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowano ani jednej elektrowni nuklearnej, w UE. Podobna sytuacja jest w USA gdzie elektrownie jądrowe generują tylko 19 proc zapotrzebowania energetycznego kraju. a średni wiek reaktorów wynosi tam i w UE ok. 40 lat. Nowe projekty są czaso-, i kapitało-chłonne, np. budowa pierwszej od ok. 30 lat elektrowni jądrowej Vogtle USA, która rozpoczęła się w 2013 r., może zostać ukończona w 2022-2024 r. ale w to nikt już nie wierzy, bo zabrakło pieniędzy do ukończenia budowy.

  Umowę o nowej budowie w Ostrowcu podpisano w październiku 2013, natomiast umowę o rozbudowie Paks II podpisano w styczniu 2014. kiedy to Białorusini wbili w ziemię pierwszą łopatę czyli rozpoczęli budowę swojej pierwszej jądrówki o mocy 2.400 MW na szczerym polu.

  Mającym 40 letnie doświadczenie Węgrom do dnia dzisiejszego nie udało się wbicie w ziemię pierwszej łopaty pod budowę identycznej siłowni o mocy 2.400 MW dzięki biurokratom Komisji Europejskiej, którzy zmusili Węgrów do opracowania 283.000-stronicowej !!!! (ponad ćwierć miliarda stron) aplikacji odnośnie rozbudowy 40 letniej elektrowni Paks (bliźniak Żarnowca). Natomiast Białoruś, która po raz pierwszy w swojej historii eksploatuje elektrownię jądrową przygotowała tylko 152-stronicowy raport krajowy, tzw. Dokument testu warunków skrajnych, dla KE, Europejskiej Grupy Dozorów Jądrowych ENSREG i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

  Na tej podstawie do władz Białorusi wpłynęło od KE, ENSREG i MAEA 465 pisemnych pytań, na które po kolei udzielono pisemnych odpowiedzi przed weryfikacją na miejscu. Podczas trwającej 6 lat budowy siłowni nuklearnej w Ostrowcu eksperci KE, ENSREG i MAEA po przestudiowaniu raportów krajowych wielokrotnie dokonywali przeglądu na miejscu, podczas którego, oprócz kwestii poruszonych w raporcie krajowym, strona białoruska dostarczyła szczegółowych i wyczerpujących informacji na temat szeregu zagadnień. W elektrowni Ostrowiec na zlecenie ENSREG i MAEA wielokrotnie przeprowadzano ukierunkowane przeglądy bezpieczeństwa (jądrowy test wytrzymałościowy). Eksperci KE, ENSREG i MAEA przedstawili pozytywną opinię na temat zabezpieczenia obiektu.

  Ponieważ koszty inwestycji w Ostrowcu są pod stałą i bardzo ścisłą kontrolą Łukaszenki - umowa kredytowa oceniana przez Rosjan na 10 mld USD w rzeczywistości będzie mniejsza w granicach 6-7 mld USD - jeden blok. ok. 3 mld USD.

  Zakończona obecnie budowa fińskiego bloku Olkiluoto-3 (1650 MW) rozpoczęła się w sierpniu 2005 r. i pierwotnie miała się zakończyć się w 2009 roku. Koszt inwestycji Areva-Siemens z zakładanych ok. 3,2 mld euro wzrósł do ponad 8,5 mld euro. Podobna dziś sytuacja będącego jeszcze w budowie francuskiego bloku Flamanville-3 (1650 MW), gdzie obecnie koncern EDF oszacował koszt projektu z zakładanych ok. 3,2 mld euro na 12,4 mld euro.

  Aktualny projekt Polityki Energetycznej Polski zakłada wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 roku - kiedy to sowicie opłacani projektanci już nie będą żyli. Docelowo w Polsce ma działać sześć reaktorów jądrowych. Ostatnio ogłoszono, że dużo tutaj do powiedzenia będą mieli Amerykanie, którzy w ciągu ostatnich 30 lat nie potrafili zbudować ani jednego reaktora na świecie ze względu na trzydziestoletnie badania nad koronawirusami oraz globalną produkcję loteryjnych testów oraz szczepionek, przynoszących miliardowe przychody korporacjom farmaceutycznym, które zawładnęły już środkami masowego przekazu w większości krajów. Od dziesięciu lat USA są też zajęte opanowaniem Ukrainy a deficytowa produkcja paliwa jądrowego zeszła na inny plan.plan.

  USA całe w gruzach - powiedział 20 stycznia 2017 r. w swojej mowie inauguracyjnej prezydent Donald Trump. Wynikło z niej, że rdzewiejące fabryki przemysłu zbrojeniowego są porozrzucane po kraju jak nagrobki. Miliony ton rdzewiejącego uzbrojenia od wielu, wielu lat jest gotowe do akcji. Koszty utylizacji to miliardy dolarów. A tu świat jakoś nie kwapi się do konfliktów i wojen powodując miliardowe straty amerykańskich korporacji zbrojeniowych. Synowi jego następcy Joego Bidena - Hunterowi Bidenowi oraz 3 amerykańskim koncernom międzynarodowym udało się w latach 2020-2021 znaczną część rdzewiejących zapasów broni przerzucić drogą morską na Ukrainę.

  Oczywiście nie była to akcja dobroczynna. Hunter Biden oraz CArgill, Dupont i Monsanto (formalnie niemiecko-australijskie, ale z kapitałem amerykańskim) za rdzewiejące uzbrojenie zażądały od oligarchów Zełenskiego 17 milionów hektarów bardzo urodzajnego czarnoziemu. Aby zrozumieć, czym jest 17 milionów hektarów, wystarczy pomyśleć, że całe Włochy mają 16,7 miliona hektarów gruntów rolnych. Krótko mówiąc, trzy amerykańskie firmy kupiły na Ukrainie większą powierzchnię użytkową niż całe Włochy.

  To dlatego już rok przed 24 lutym 2022 nastąpił gwałtowny wzrost cen pasz (Cargill i Du Pont) oraz nawozów (Monsanto-Bayer): ponieważ oni już wtedy wszystko wiedzieli, o wszystkim byli poinformowani.

  • USA w ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowały ani jednego reaktora#Witam-z-Węgier

   " Warunkiem tego jest całkowita wymiana polskiego rządu, Sejmu i Senatu."

   Cała "klasa" polityczna w Polsce to pokłosie polskiego majdanu czyli "solidarności".
   Dlatego razem z juntą w Kijowie fikamy do Rosjan i Białorusinów jak głupie małpy z wszczepionym implantem.

   Pozdro!

   • USA w ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowały ani jednego reaktora#Witam-z-Węgier#Jasiek

    Polskojęzyczni wyr...li nas bez mydła i "na cacy" dlatego, że nawet nie chciało nam się dowiedzieć "who is who" ...
    KST

  • USA w ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowały ani jednego reaktora#Witam-z-Węgier

   Bardzo interesujące informcje. Wielkie dzięki.

   • USA w ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowały ani jednego reaktora#Witam-z-Węgier#Joanna M.Wiórkiewicz

    Jak widać istnieją inne sposoby , niestety niedostępne grupie poliniackich przygłupów . Brawo knesejm i reszta mikrocefali . Salute :))) https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/7890144,moskwa-nie-zrezygnowala-z-rozwijania-technologii-energia-z-atomu.html

    • USA w ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowały ani jednego reaktora#Witam-z-Węgier#Joanna M.Wiórkiewicz#Repsol

     Zdumiewająca jest polińska niefrasobliwość. Polusy nie zauważają rzeczywistości wokół siebie zajęci grillowaniem schabowych i obalaniem kolejnych skrzynek piwa.

 • a główny mędrzec niejaki Naimski

  ,specjalista od niszczenia wszelkiej współpracy z Rosją (i chyba więcej nie potrafił)
  wymiksował się ze stanowiska ,tak naprawdę chyba próbuje jako pierwszy z solidarnościowców
  uciec od odpowiedzialności .Tymczasem dla nas nadchodzi godzina prawdy i godzina rozliczenia się z naszej głupoty wyborczej i naszej miłości do USEj oraz POPISU i związanych z nimi osobników .
  tym razem nam się nie upiecze i poniesiemy tej "miłości" ,a raczej głupoty nieuchronne konsekwencje.
  Rosja pożegnała się z zachodem i niestety jako prymusem w jej sekowaniu czyli nas jako Polski
  Nie możemy mieć już złudzeń że nasza postawa wobec Rosji bedzie bezkarna .


  z prowincji

  • a główny mędrzec niejaki Naimski#z prowincji p

   Co do frankisty Naimskiego ma Pan absolutną rację. Jak i co do reszty Panskich uwag. Ktoś powinien jako pierwszy zawisnąć na latarni na Krakowskim Przedmiesci w godzinie prawdy.