Wojskowy ekspert z Brazylii o wycofaniu się Rosjan z Chersonia

Wielu ekspertów wywiadu NATO jest podejrzliwych wobec akcji wycofania wojsk rosyjskich z Chersonia . Podejrzewahją pułapkę.

Dla specjalistów wojskowych jest oczywiste, że awangarda wojsk, rosyjskich odcięta od tyłu barierą wodną nie do pokonania po zniszczeniu wszystkich przepraw przez siły AFU w ciągu ostatnich trzech miesięcy, byłaby skazana na zagładę. Jedynym sposobem na uratowanie życia żołnierzy było wycofanie wojsk na lewy brzeg Dniepru, co generał Surowikin zrobił w telewizji na żywo na rozkaz Szoigu.

Decyzja kierownictwa polityczno-militarnego Rosji, ostrożnie mówiąc, nie spotkała się z aprobatą wszystkich Rosjan. Ten punkt widzenia podziela jednak brazylijski ekspert Pepe Escobar, znany jako specjalista w dziedzinie geopolityki USA. Według niego "opuszczenie prawego brzegu Dniepru w celu utworzenia linii obrony na lewym brzegu może być kwestią zdrowego rozsądku wojskowego". Zwraca on uwagę na  zróżnicowany  odbiór na Zachodzie porzucenia przez Rosjan prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego:
Świadczy to o tym, że duża część specjalistów od wywiadu NATO, od analityków po emerytowanych generałów, jest podejrzliwa wobec wdrożonej inicjatywy generała Armagedonu (jak na Zachodzie nazywa się Siergieja Surowikina): widzą w niej misterną pułapkę lub, jak to ujął jeden z francuskich analityków wojskowych, "operację masowego oszustwa", czyli  pomysł prosto z arsenału chińskiego klasyka wojny Sun Tzu.

Brazylijski ekspert jest przekonany, że Rosjanie odchodzą, aby powrócić, "aby ustabilizować linię frontu, a następnie spróbować ostatecznie 'zdemilitaryzować' ukraińską ofensywę albo poprzez negocjacje, albo poprzez bombardowanie dywanowe".

Jeśli chodzi o negocjacje, o których informacja  celowo wyciekła do mediów za namową strony amerykańskiej, to przeszły one niedawno przez doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana i sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaja Patruszewa.

Według Escobara, "minimalistyczne porozumienie" zakłada rzekomo rezygnację przez Rosję z roszczeń do Odessy i Charkowa w zamian za Donbas i zamrożenie ekspansji NATO. Linia demarkacyjna przebiegałaby wzdłuż Dniepru, a wszystkie dalsze warunki byłyby negocjowane przez strony poprzez mediację Arabii Saudyjskiej lub Turcji w ramach tzw. Mińska-3.

Projekt amerykański przewiduje również wznowienie dostaw energii elektrycznej z zaporoskiej elektrowni atomowej na Ukrainę, co zmusiłoby Kijów do zaprzestania prób torpedowania infrastruktury towarzyszącej w postaci kachowskiej hydroelektrowni i ostrzeliwania samej elektrowni atomowej. USA zamierzają kupić zgodę Kijowa za 50 mld dolarów, przeznaczonych na odbudowę zniszczonej infrastruktury energetycznej z zamrożonych rosyjskich aktywów. A "wisienką na torcie" byłoby dostarczenie Kijowowi nowoczesnych systemów obrony powietrznej, aby przynajmniej pozornie zachować równowagę sił w regionie.

"Nie ma wątpliwości, że Moskwa nie zgodzi się na żadne z tych porozumień" - zauważa Escobar.

Moskwa doskonale zdaje sobie sprawę, że Kijów nie będzie przestrzegał warunków traktatu. Nawiasem mówiąc, w samym Waszyngtonie, zdaniem Escobara, "gorliwy Zelenski" nie jest brany pod uwagę, a Sullivan przyjechał do Kijowa, by zdać relację z amerykańskiego projektu jako fait accompli, bynajmniej nie jako propozycja rozpoczęcia rozważań w Kijowie. Stąd milczenie przedstawicieli kijowskiego reżimu w tym zakresie i kompletny brak aktywności Rady Najwyższej.

Escobar zastanawia się, dlaczego Amerykanie, zdając sobie sprawę z chwiejności swojej propozycji, tak desperacko dążą do zawarcia układu.
I odpowiada:

Bo mogą przewidzieć, że kolejne działania Rosjan z przybyciem "generała Mroza" pozwolą na ostateczne wygranie wojny na warunkach Moskwy. Będzie to m.in. zamknięcie polskiej granicy kosztem ofensywy z Białorusi, a wraz z zatarciem szlaków dostaw broni los Kijowa będzie przypieczętowany.

Joanna M.Wiórkiewicz

Joanna M.Wiórkiewicz - Komentarze niemerytoryczne są usuwane. Autorzy komentarzy obraźliwych są blokowani.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

4.17

liczba ocen: 18

 • Kolejny "ekspert" przemówił.

  Zdjęcie zamieszczone w artykule mówi wszystko. Piękny przedwczesny prezent świąteczny zrobili Ruscy banderowcom.

  • Kolejny

   A żebyś wiedział, że to bardzo kumaty gość.
   A ty nie udawaj, że tak się martwisz o Rosję.

   • Kolejny#Jarek Ruszkiewicz SL

    Ja się o Rosję nie martwię. Bawi mnie ich nieudolnie prowadzona wojenka pod wodzą "geniusza" Putina, który na kilometr śmierdzi zdrajcą narodu rosyjskiego.

    • Kolejny#Jarek Ruszkiewicz SL#Christian Shane

     Co do Putina są uzasadnione wątpliwości, na czyją korzyść gra. Toć to kumpel Klausa Schaba.
     Inni mówią, że Putin zerwał się ze smyczy.

  • Kolejny

   #Christian Shane - na Twoim miejscu przyjąłbym postawę siedzącego bawołu i cierpliwie zaczekał na dalszy rozwój zdarzeń. ( Sun Tzu "Sztuka Wojny")

   • Kolejny#Judasz

    Wiadomo, co będzie dalej: caruś rozkaże oddać Ukrom następne miasta.

 • P. Escobar

  nie jest "ekspertem wojskowym".
  To bardzo dobrze poinformowany dziennikarz i publicysta zajmujący się głównie ekonomią i geopolityką, którego zresztą wiele razy cytowałem na moim blogu.
  Był na 3 pozycji gdy przygotowywałem moją dzisiejszą notkę i bardzo dobrze, że to wkleiłaś.

  • P. Escobar#Jarek Ruszkiewicz SL

   Hitler jak najdłużej trzymał "STALINGRAD", bo miał na południu na Kubaniu i Kaukazie (Elbrus, aż do Czeczenii!) unieruchomione (brak paliwa!) niemieckie wojska. Gdyby blokada Stalingradu padła wcześniej, to było ryzyko zamknięcia "w kotle" nie jednej, ale KILKU ARMII niemieckich.

   A sprawa utraty Chersonia? Ataki na mosty na Dnieprze zaczęły się, gdy Amerykanie dostarczyli U-kraincom precyzyjnie strzelające na odległość ponad 80 km HIMARSY. I to niebezpieczeństwo pojawiło się dopiero w LIPCU br.

   Kto jest ODPOWIEDZIALNY za CAŁKOWITY BRAK KONTROLI NAD BRONIĄ DOSTARCZANĄ PRZEZ NATO, całkowicie bezpiecznie dostawianą aż do 50 km od linii DNIEPRU?

   Wg Kwaczkowa, wystarczało, w okolicach LWOWA zniszczyć ok. 25 mostów w PIERWSZYCH 5 MIESIĄCACH WOJNY i Chersoń dotąd byłby SPOKOJNY. (Ruskie miały do tego wystarczającą ilość precyzyjnych rakiet, itd.)

   TO PUTIN OSOBIŚCIE JEST ODPOWIEDZIALNY za tę SUPER MILITARYZACJĘ UKRAINY dzisiaj. (Twierdzą, że to rosyjska OLIGARCHIA nie chciała do tego dopuścić by przerwać połączenia kolejowe miedzy Zachodnią a Centralną U-krainą, bo wiele BIZNESÓW zostało by zatrzymanych.)

   • P. Escobar#Jarek Ruszkiewicz SL#Berkeley72

    Akurat Kwaczkow to dyletant. Nawet napad na cywila mu nie wyszedł. Nikt w Rosji powaznie go nie traktuje. Ot, tamtejszy Olszański, z tym że bardziej zdradziecki

    • P. Escobar#Jarek Ruszkiewicz SL#Berkeley72#Wican

     Komisarzu @Wican, a jak ciebie można traktować po takich opiniach ?! M. Głogoczowskim za płk Kwaczkowem i innymi profesjonalistami ( a nie klepaczami w klawiaturę) przytoczył tylko oczywiste fakty nie tylko zaniedbań rozpoznawczo-strategicznych, ale fakty oczywistej zdrady, którą " zbiorowy Putin" akceptuje, a zatem w niej uczestniczy. A te strachy " generałem Mrozem" może robią wrażenie na mieszkańcach Riwiery, Wysp Kanaryjskich, Florydy, albo Kalifornii, czyli tam gdzie grzeją tyłki żony i kochanki " zbiorowego Putina".

  • P. Escobar#Jarek Ruszkiewicz SL

   Staram się ;-))

 • Ja wiedziałem, że wydarzenia na styklu Rosji i banderlandu są ustawką nie

  na podstawie wydarzeń na froncie - tylko na podstawie zachowania się czarcich, wielkich mediów w tej sprawie. Zdało się, że te wszystkie bachury diabła poprzebierane za redaktorów zaplują tego Putina wraz z wszystkimi Rosjanami. Zresztą podobnie czarcie media działały w temacie srovida czyli z podobną zapamiętałością.
  Wniosek?
  Czarci pomiot zawsze działa od jednej sztampy i jeżeli w mediach mamy do czynienia z manifestacyjną nienawiścią - w tym wypadku do Putina - to znaczy, że ów Putin jest ich tzw. sukinsynem. Zresztą nie może być inaczej bo wtedy mielibyśmy obrazę elementarnej logiki.

  • Ja wiedziałem, że wydarzenia na styklu Rosji i banderlandu są ustawką nie#demonkracja

   Tu się zgadzam, tylko niech "dementokrata" wymyśli coś lepszego niż "biała rasa" jako przeciwieństwo "czarciego pomiotu". (bo "czarci pomiot" świetnie się wpisuje w definicję "białej rasy" np. WASP's)

   • Ja wiedziałem, że wydarzenia na styklu Rosji i banderlandu są ustawką nie#demonkracja#Berkeley72

    -------------------------------
    "(bo "czarci pomiot" świetnie się wpisuje w definicję "białej rasy" np. WASP's)"
    -------------------------------
    Czyż czarci pomiot nie wmówił - niedawno przecież - Niemcom pod Hitlerem, że są nadczłowiekami i oni to gładko łyknęli?
    Wniosek?
    Potem - aby im uświadomić, kto naprawdę na tej Ziemi jest nadczłowiekami - były dywanowe naloty na niemieckie miasta - gdzie Drezno jest sztandarowym tego przykładem. Póki co - żadne człowieki nie udowodniły jeszcze nadczłowiekom, że nimi nie są. Tym bardziej nie zrobi tego gnijąca Ameryka z tym całym WASP'em na czele.

  • Dziwna sprawa#Good Old Rebel

   Tak to właśnie wygląda.
   Wielu zapomina, że Chersoń padł na wiosnę właściwie bez banderowskiej obrony, bo ta uciekła, więc Rosjanie wiele tam się nie nawojowali.
   Ale wydłużyli swoje linie zaopatrzeniowe no i najważniejsze - na całą SOW wystawili co najmniej o połowę mniej sił niż powinni. Dlatego pod Chersoniem nie mieli czym i kim iść na Odessę, więc teraz taktycznie się całkiem słusznie wycofali.
   Teraz Ukry będą z niepokojem spoglądać na tamę w Kachowce czy nie runie i czy ich nie zatopi.
   Na ile Ruskim to pomoże w odbiciu całego terenu DRL oraz jeszcze czegoś więcej to się okaże. Natomiast już teraz po ponad pół roku tej bardzo dziwnej wojny widać, że Ruskie nie kwapią się przeprawiać na prawy brzeg Dniepru , bo to jeszcze bardziej wydłużyłoby im linie zaopatrzeniowe i musieliby chyba wysłać do UPAdliny z milion sołdatów.
   Pyatnie tylko - po jaki dzwon ?
   Przecież mając już sporo terenów dawnej UPAdliny mogą teraz "przyjmować" banderowców blisko siebie i pozwolić im wykazać się bohaterstwem w "wyzwalaniu" banderlandu.
   Teren ten jest i tak już zrąbany pociskami wszelkiego typu, wszystkie bydynki w ruinie, więc artyleria jest wstrzelona i tylko patrzeć ukrów jak nadchodzą, a schować się nie mają już gdzie.
   Wynika z tego, że faktycznie celem jest DEMILITARYZACJA i DEBANDERYZACJA, a nie zdobycze terytorialne. I dlatego też TA WOJNA MUSI DŁUGO TRWAĆ, bo gdyby się szybko skończyła to mnóstwo banderowców by przeżyło, a mają być wybici do nogi, bo akurat w tej kwestii zarówno Putin jak i Zelenski są całkowicie zgodni tylko nikomu tego nie mówią.
   A gdy już opadnie kurz wojenny i ostatni ranny banderowiec zostanie "rozebrany na części zamienne" dla potrzebujących organów no to wtedy obaj usiądą i jak żyd z żydem dobiją targu.
   KST

   • Dziwna sprawa#Good Old Rebel#KST

    //I dlatego też TA WOJNA MUSI DŁUGO TRWAĆ, //

    ta zaaranżowana wojna (a także pandemia) musi też trwać długo, gdyż grandziarzom finansowym potrzebna jest do uzasadniania (także przez nich zaaranzowanych) plag typu inflacja, głód, zakłócenia dostaw wszelkich i ograniczania naszych praw niemal na całej Ziemi. W zanadrzu mają jeszcze ustawkę Chin zTybetem.

 • @Stanislav

  Nudny ty jesteś z tym komisarzem. A gdyby w okresie wojennym powaznie traktować tego gamonia Kwaczkowa to dawno powinien być co najmniej pod kluczem. Bo już za zdradę niestety nie rozstrzeliwują. Paatwo prowadzi wojnę a ten niedojda jest nawet mundurowym i popełnia zdradę. Ale co ty możesz o tym wiedzieć? Dla sekciarza, zdradą jest tylko zdrada własnej sekty. Brakuje szerszego spjrzenia. Nawet gdyby Kwaczkow bym kompetentny (a on w realnym działaniu sie kompromitował), to i tak "wojna to zbyt poważna sprawa by powierzać ją generałom". Oni zwykle są ograniczeni w spojrzeniu i nie ogarniają calości zagadnienia i wielości róznych rozwiązań, ale też ograniczeń. Zwykle nawet wybitni oficerowie tego nie ogarniają a co dopiero jakiś Kwaczkow.Nie jest pod kluczem tylko dlatego, ze jest marginesem i zachwyca się nim inny margines. Znaczy WPS ze swoimi kilkoma kolegami bo imponuje im sam mundur. Kwaczkow to margines bez znaczenia, w dodatku niskich lotów. Stąd może sobie głosić to co głosi. Stara się znaleźć jakiegoś patrona, ale nikt poważny poważnie kogoś takiego nie potraktuje. To ktoś o mniejszym znaczeniu niż był w Polsce Bolek Tejkowski

  • @Stanislav#Wican

   No to zobaczymy, jakie "sukcesy" będzie miał "zbiorowy Putin" za dwa miesiące. Bo Ukraińcy typu banderowskiego cale11 lat (1944-55) potrafili przetrwać, bez energii elektrycznej, w lasach Zachodniej Ukrainy.

   • @Stanislav#Wican#Berkeley72

    Sprawa dotyczy prowadzenia wojny ze 150 milionowym krajem dysponujacym bronia atomowa , a ty piszesz o grupkach bandytow grasujacyh po lasach . Chyba dociera do ciebie idiotyzm twojego komentarza

   • @Stanislav#Wican#Berkeley72

    Ukraińcy nie stanowią żadnego wyjątku w woli przetrwania bez prądu, wcześniej w ogóle nikt nie miał prądu a ludzie żyli.
    To chodzi o skupiska wielkomiejskie, bez prądu nie ma wody a bez tej nawet spłuczka w toalecie nie działa.
    Przetrwać mrozy można na wsi, ale nie w mieście.

  • @Stanislav#Wican

   Pamiętam taką rozmowę z płk Kwaczkowem w Moskwie, kiedy wiosną 2019 r. byliśmy na konferencji geopolitycznej razem z Andrzejem Skorskim. Wtedy Kwaczkow powiedział, a było to miesiąc po tym, jak po 11 latach odsiadki w obozie za niby planowanie zamachu na Czubajsa ( jednego z największych złodziei i szkodników pod skrzydłami Putina, nota bene, któremu niedawno spokojnie pozwolono opuścić Rosję) Kwaczkow wyszedł na wolność – proszę zapamiętać, tak mi wówczas wprost powiedział Kwaczkow, że Putin nigdy nie był, nie jest i nie będzie rosyjskim patriotą i narodowcem.

   Odnośnie „geniuszu” Putina i jego chytrej, wyrachowanej gry. Pozbyłem się tych złudzeń po kilku wizytach w Rosji, zobaczeniu tego co istnieje w realu, po rozmowach z wieloma ludźmi oraz po intensywnym śledzeniu rosyjskich źródeł ( w oryginale). Kto nie zna rosyjskiego i kto nie ma możliwości czerpać bezpośrednio z rosyjskojęzycznej przestrzeni informacyjnej i naukowej, ten zdany jest wyłącznie na intensywną, wszechobecna propagandę – zarówno żydowsko-zachodnią, jak i rosyjską ( w dużym stopniu także w żydowskich rękach) oraz na własne życzenia i marzenia.
   Prawda jest bardziej brutalna i prozaiczna. Skomercjalizowanie życia, zmonetyzowanie go oraz technologiczny postęp umożliwiający totalną propagandę i zniewolenie mentalne – powodują, że elity moralno-polityczne ( w sensie obrony najgłębszych wartości ludzkich i społecznych oraz interesów narodowych) praktycznie nie istnieją. Walec konformizmu albo brutalnej eliminacji politycznej najbardziej niezależnych jednostek i środowisk jest bezwzględny i bezlitosny. Szansę stwarzają jedynie tzw. mimowolne, niechcące ( czy jak chcą inni opatrznościowe, boskie zrządzenia losu) oraz energia społecznych, zbiorowych działań pod kierownictwem takich perełek jak np. Stalin w Rosji z czasów najnowszych. Putin, a także jego otoczenie, na pewno nie jest nikim na miarę Stalina, choć przez wiele lat także ja żyłem w takim przeświadczeniu. Rosja, jako olbrzymia przestrzeń geograficzna, jeśli pozbawiona zostanie idei przewodniej-ogólnoludzkiej ( jako spoiwa i magnesu) oraz moralności przywództwa – skazana jest na rozpad lub drapieżną eksploatację światowych bandytów rodem z lichwiarskich rodzin. Rosja ” zbiorowego Putina” nie jest takim magnesem ani nie ma takiego przywództwa. Poszła ona śladem kapitalistycznego monetaryzmu-konsumpcjonizmu z widocznymi dla siebie skutkami. Skala potencjału i bogactwa Rosji zrodziła jedynie niewyobrażalną skalę grabieży. Jest to wymarzone środowisko dla żydowsko-lichwiarskiego świata. Ma on jednak swą nienasyconą naturę i dąży nie tylko do pasożytowania, ale chciałby rosyjską przestrzeń posiąść w pełni na własność łącznie z ruskim człowiekiem jako niewolnikiem. I tu zaczynają się schody i w pewnym stopniu nadzieja na zniszczenie zbyt zachłannego pasożyta. Ale pasożyt obsiadł również ludne Chiny i trenuje na nich swój model światowego obozu koncentracyjnego. Z jakim skutkiem, to się okaże. Niepokojące jest tylko to, że Chiny z poddaństwem żyją od wieków i są idealnym tworzywem dla żydowsko-lichwiarskiego pasożyta.
   Jeśli chodzi o tę ” szachową partię życia” jaką niby miałby grać Putin, to jest jedynie prawdą, że to dla niego osobiście może być gra o własne życie. Na Ukrainie nie mamy do czynienia moim zdaniem( ale nie tylko z moim, bo i wielu odpowiedzialnych, rosyjskich patriotów ) z żadną wyrafinowaną gra, ale z brutalnym testem na słabość, teatralność i gnicie systemu ” zbiorowego Putina”. Wygodne jest dla żydowsko-lichwiarskiej elity kreować Putina na osobę wszechmogąca i decydująca o wszystkim w Rosji oraz o tym jaki wizerunek Rosja przedstawia na zewnątrz. Ale tak naprawdę to jest on prozachodnim liberałem przebranym w fatałaszki współczesnego cara. Jest on zwolennikiem prywatyzacji i elitarno-pasożytniczego życia różnych grup ” rodzinnego interesu” kosztem narodu rosyjskiego oraz ze stratą dla ogólnoludzkiej, rozwojowej idei i wizji państwa. Rosja, także w okresie ” sankcji”, żywi pasożyta i pozwala się bezkarnie okradać. Dlatego ma rację płk Kwaczkow, że rosyjska rewolucja jest nieuchronna, gdyż w innym wypadku Rosji grozi rozpad, chaos, a wskutek tego świat stanie się zupełnie nieodporny na scenariusz globalnego obozu koncentracyjnego, w którym albo USA albo Chiny będą pełnić rolę globalnego nadzorcy.

   • @Stanislav#Wican#stanislav

    Nie zgadzam się z tą oceną. Sprawa jest bardziej skomplikowana.
    Należałoby zacząć od podstaw i dopiero rozwinąć; tu przyjął Pan błędne podstawy wyjściowe.

    • @Stanislav#Wican#stanislav#Krzysztof J. Wojtas

     Jest skomplikowana, ale komentarz p. Stanislava naświetla ją jak najbardziej sensownie.

   • @Stanislav#Wican#stanislav

    Ten komentarz winien stać się oddzielną notką.
    Doskonała i bardzo trafna ocena tego co się dzieje w Rosji.

  • @Stanislav#Wican

   Przyjdzie czas, że za te zdradziecki czyny jakich jesteśmy świadkami, a które ty gloryfikujesz, zapewne spadną głowy...miejmy nadzieję. Inaczej Rosja nie pozbędzie się złodziei i zdrajców. Inni pójdą jej śladami. W Polsce międzywojennej i za czasów PRL były dla takich przypadków odpowiednie paragrafy.

 • EuroPolGaz

  Skarb Państwa przejmuje nadzór nad rosyjskimi udziałami w spółce System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz, w której 48 proc. udziałów należy do PGNiG (przejętego przez Orlen), a 4 proc. do Gas Trading (należącego do PGNiG). Pozostałe 48 proc. we władaniu Gazpromu – decyzją ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy – przechodzi w tymczasowy zarząd przymusowy. – Ustanowienie zarządu przymusowego jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania EuRoPol Gazu, w tym uniknięcia paraliżu decyzyjnego w tej firmie i zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, przeznaczonej do przesyłu gazu – tłumaczy minister Buda.

  za: https://energia.rp.pl/gaz/art37413701-koniec-klinczu-z-gazpromem-polska-przejmuje-nadzor-nad-europol-gaz

  Także: https://news.mail.ru/economics/53877253/?frommail=1

 • Analiza :

 • Moje gratulacje

  Gratuluję tym wszystkim pacanom z Pacanowa, którzy uważają, ze oficer KGB z tytułem doktora praw jest nieudolnym idiotą; nie zna prawa, strategii i nigdy nie był na Zachodzie - więc nie ma pojęcia na co stać Zachód.

  Gratuluje tym wszystkim specom od strategii, historii Rosji i współczesnej historii i geografii, którzy popierają sercem i duszą prezydenta USA, który w czasie kampanii wyborczej w USA właśnie ostrzegał , Rosjan, żeby wycofali sie z ... Falludzi.:

  "Podczas nieudolnego przemówienia w środę reporter musiał przypomnieć Joe Bidenowi , gdzie Rosja jest obecnie zaangażowana w konflikt po tym, jak prezydent zasugerował, że wojska Putina mają zamiar wycofać się z miasta w Iraku.

  Biden został zapytany o doniesienia , że ​​rosyjskie wojsko ma opuścić miasto Chersoń na Ukrainie, jedno z niewielu dużych miast, które udało im się okupować od początku inwazji.
  „Myślę, że kontekst polega na tym, czy wycofują się z Faludży, czy nie”, powiedział Biden, po czym zastanawiał się, gdzie naprawdę są rosyjskie wojska."

  Faludża jest w Iraku.

  To nawet nie jest na tym samym kontynencie
  Video: Biden Thinks Russia Invaded Iraq - Global ResearchGlobal Research - Centre for Research on Globalization
  https://www.globalresearch.ca/video-biden-thinks-russia-invaded-iraq/5798787
  *
  Film: Żarty Bidena o rozpoczęciu III wojny światowej — Global ResearchGlobal Research —
  W kolejnym niesamowitym momencie głupoty w środę Joe Biden odszedł od swojego telepromptera i zażartował, że może rozpocząć trzecią wojnę światową.
  Biden przemawiał na krajowej konferencji Związków Zawodowych Budownictwa Ameryki Północnej, grupy AFL-CIO dla pracowników branży budowlanej, kiedy wygłosił tę idiotyczną uwagę.
  Biden zaczął mówić o konflikcie na Ukrainie, mówiąc
  Ta wojna może trwać długo, ale Stany Zjednoczone nadal będą stać po stronie Ukrainy, narodu ukraińskiego i ich walki o wolność”.

  Następnie zwrócił się do związkowców na sali i powiedział:
  „A tak przy okazji, jeśli muszę iść na wojnę, idę z wami – mam to na myśli”.

  Ten prezydent- niedołęga obiecuje nałożyć więcej sankcji na Rosję
  Oprócz głupiego żartu o nuklearnym armagedonie podczas środowego wystąpienia, Biden ponownie wypowiedział serię jawnych kłamstw.
  Wcześniej w tym tygodniu oświadczył, że był kierowcą 18-kołowej ciężarówki , ale teraz był praktykującym profesorem na Uniwersytecie Pensylwanii:

  Film: Żarty Bidena o rozpoczęciu III wojny światowej — Global ResearchGlobal Research — Centrum Badań nad Globalizacją
  https://www.globalresearch.ca/video-biden-jokes-about-starting-world-war-3/5777198?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  Natomiast wielu intelektualistów i speców od sztuki militarnej i psychologii domniemanej co i raz wystawia fachową diagnozę prezydentowi.... Rosji.

  Znalezione w sieci:
  Najpiękniejszy opis Putina

  @Arjanek 18:46:13
  Zapomniałeś dodać, że Putin ma AIDS, Raka mózgu, skóry, płuc, wątroby, jąder, włosów i czego jeszcze dusza zapragnie. A tak w ogóle to Putin już umarł kilka lat temu i teraz występuje tylko jego sobowtór. Rosją z za kurtyny steruje Hitler skrzyżowany ze Stalinem, Kim Jon Unem, Husainem, Mao Zedongiem, Leninem i Tuskiem. W Rosji WSZYSCY Rosjanie już wyszli na ulicę bo nie ma co jeść i pić. Spać też nie można bo takie te sankcje straszne. Rosja rozpadła się rok temu, ale trzymają to w tajemnicy tylko dlatego aby nie wywołać paniki. W międzyczasie Ukraina stała się 2 Dubajem, a przeciętny żebrak jeździ tam mercedesem klasy A. Tak więc kolejny wielki sukces USA. Oczywiście na Ukrainie ofiar nie było i wszelkie przemiany ustrojowe odbyły się pokojowo. Miliony Rosyjskich żołnierzy, którzy zostali siłą zmuszeni aby iść walczyć i zabijać na Ukrainie zobaczywszy ten wszechobecny demokratyczny dobrobyt zdezerterowało i uciekło do Europy. Wszelkie informacje o jakichkolwiek ofiarach to tylko reżimowa rosyjska propaganda, a jedyną ofiarą był Janukowycz, który to zobaczywszy zbawienny wpływ USSmańskiej demokracji na swój kraj dostał zawału z tego zachwytu.

  Tak było, bo byłem widziałem a w ogóle to jestem z Ukrainy i tak mówię
  Wrzodak Z. 29.01.20

  • Moje gratulacje#Tiamat

   //Gratuluję tym wszystkim pacanom z Pacanowa, którzy uważają, ze oficer KGB z tytułem doktora praw jest nieudolnym idiotą; nie zna prawa, strategii i nigdy nie był na Zachodzie - więc nie ma pojęcia na co stać Zachód //

   Najgorsze w tym wszystkim jest to że na niczym innym a właśnie na tym stadzie baranów dzierży się każdy pasożytniczy system,każda niesprawiedliwość i każde kłamstwo.
   Zaś barany właśnie dlatego są baranami że nie tylko nie mają świadomości tego ale postrzegają się jako niezłomnych rycerzy którzy dzielnie i mężnie walczą z owym systemem.

   Mamy tu na portalu kilku przedstawicieli tej baraniej populacji zaś stanislav jest ich sztandarowym przykładem.

   • Moje gratulacje#Tiamat#ikulalibal

    @Ikulalibal zniżył się do pustego, bez żadnej treści, blakotania - niewiarygodne.

    @Ikulalibalu, zamilcz lepiej i poczekaj. Bo ja naprawdę bym chciał, żebyście mieli rację odnośnie Putina.
    Ale wszystko wskazuje na to, że jednak błądzicie.

    Ale poczekajcie jeszcze. Żebyście posypując głowę popiołem nie uchybili głębokim wartościom, w które wierzycie...

    • Moje gratulacje#Tiamat#ikulalibal#Kmieć

     ojej!
     Uderz w stół a ....noga odleci.
     Nie rozumiem, dlaczego przedstawienie dwóch różnych i najcześciej przedstawianych w mediach prezydentów .... wywołało taka reakcję cytuję :

     "Ale poczekajcie jeszcze. Żebyście posypując głowę popiołem nie uchybili głębokim wartościom, w które wierzycie..."

     Ależ ja sie nie wstydzę swoich wartości !!

     Uczyli mnie od dziecka, ze od najdawniejszych czasów
     największą, najcenniejszą wartością ludzkości jest ... harmonia społeczna i współistnienie narodów.

     Marzyło sie i moim rodzicom, którzy przezyli amerykanskie naloty dywanowe w Niemczech i to juz ...po kapitulacji Niemiec!!!

     Uczyli mnie w PRL-u, ze przedstawiciele państwa, rządu, reprezentują naród i interesy narodowe. Bo za to maja płacone.

     Zaś państwo, które prowadzi nieustanne wojny napastnicze ' w imie demokracji' - jest państwem przestępczym, ponieważ wojny imperialne sa nielegalne.

     W PRL-u żołnierz polski stał na straży polskich granic - a nie latał jak najemnik obcej armii i mordował dzieci po świecie.
     Uczyli nas tez, ze dobrze byłoby, żeby przedstawiciele rządu, w tym głowa państwa, znali zasady dyplomacji, dobrego wychowania i mieli chociaż podstawowe rozeznanie, kto jest wrogiem narodu a kto sprzymierzeńcem.
     Dobrze jest mieć tez podstwowe wiadomości z geografii i choćby współczesnej historii własnego narodu.

     Z różnych powodów, prezydenci USA często nie sa wybierani na zasadzie zasług dla kraju - tylko na podstawie rozbojów i awantur z innymi narodami.
     Bandyckie kraje nie uznają pokojowego współistnienia narodów i zyją z rozbojów i podbojów.

     Wiedza, nauka jest im nie bardzo przydatna bo może tylko przeszkadzać w zbójowaniu.
     Stany Zjednoczone opanowały różne międzynarodowe instytucje opłacając chętnych zdrajców i szmalcowników, którzy maja im ułatwić podbój suwerennych państwa, zwlaszcza bogatych w bogactwa naturalne.
     Panstwa mniej bogate w złoto, gaz, rope służą jako najemnicy i wycieraczki.

     Może podam pare przykladow:
     Prezydent USA, który podobno był prawnikiem konstytucyjnym, złamał wszystkie zasady konstytucji USA , nie tylko gdy chodzi o polityke zagraniczną i nielegalną sprzedaż broni do krajów w konflikcie; Złamał wszystkie niemal prawa obywatelskie własnych wyborców: prawo do pracy, nauki, lecznictwa i posiadania własnego dachu nad głową. I mimo, ze ten cwaniutki prezio rozpoczął nielegalne wojny - otrzymał Pokojowa Nagrodę Nobla, bo papierowe srebrniki skorumpowaly wiele miedzynarodowych instytucji , na czele z ONZ, Komitetem nagrody Nobla i Miedynarodowego Trybunalu - zapewnajac sobie bezkarność w zbójowaniu
     Inny cwaniutki prezio z Waszyngtonu, który podobno ukończył Harvard , nie umiał znaleźć Kanady na mapie, i opowiadał, ze USA kupuje ropę z zamorskich krajów a Afryka to ...kraj Trzeciego świata. W czasie swojej wizyty w Brazylii, uczony G.Bush zapytal gospodarza, czyli komitet powitalny juz na lotnisku:
     " A czy wy tez macie u siebie murzynów??".

     I mimo, ze w 2000 roku murzyni w kilku stanach USA mieli odebrane prawo głosu - bo z reguły głosują nie na te partię co trzeba- absolwent Harwardu przegrał wybory ... ale zlekceważył wyniki i spokojnie zajmował fotel/tron prezydencki.

     Kolejny prezio USA , który sie szczyci zięciem ortodoksem, z własnej nieprzymuszonej woli podarował Jerozolimę w prezencie Izraelowi - bo mial w dupie decyzję narodów członkowskich ONZ, które zatwierdziły Jerozolimę jako stolice Palestyny.

     Bo prezydenci USA chętnie rozdają nieswoją ziemie ..... różnym zbójom w zamian za szmalcownictwo.

     Prezydenci USA i ich wysocy urzędnicy znani sa z różnych podejrzanych przyjaźni, jak np. Epsteinem i bywają wplątani w handel dziećmi.
     Głównym celem międzynarodowej polityki Stanów Zjednoczonych jest tzw. zmiana reżymu, w państwach , które nie chcą być wycieraczką USA.
     Głównym towarem eksportowym USA sa militaria, które mają zabijać jak najwięcej ludzi w bardzo krótkim czasie. Dlatego bardzo pomaga USA broń nuklearna w Japonii , już po raz wtory; Od czasow tsunami wywołanego przez podwodny wybuch - Japonia 'spokorniala' - a jak zaczęła sie burzyć trzeba bylo zamordować ... Abe.
     Bo prezydenci USA znani sa z mordowania prezydentów innych narodów.
     No wiec prezydent USA może być: pedofilem, mordercą, przestępcą wojennym, złodziejem ziemi, dzieciobójcą, cwelem a w ogóle debilem i nieukiem.
     Za wymordowanie ponad pół miliona dzieci w Iraku, za używanie broni fosforowej w Falludzi, broni nuklearnej nie tylko w Japonii, napalmu, broni ze zubożonym uranem, która wymordowano wiele tysięcy serbskich dzieci, za całkowite niszczenie ziemskiego habitat - odpowiadają władze USA.

     Zburzyli wiele miast, Nie odbudowali ani jednego. Nie płacą odszkodowania i mają monopol na ... toksyczne szczepionki i mordowanie ludzi po świecie.
     W ciagu 20 lat zbrojnej okupacji Afganistanu udało sie Amerykanom zniszczyć habitat Hindukuszu; bazy amerykańskie całkowicie zniszczyły piękną wyspę Sardynie- teraz mordują środowisko naturalne Kosowa a zniszczyli nie tylko East Timor. Zniszczyli Bliski Wschód.
     Marzy im sie Sybir i Chiny.

     Wiec takie to sa moje wartości i nie widzę powodu, dla którego akurat ja, miałabym posypywać głowę popiołem

     Bardzo mnie interesuje dlaczego nie bylo wielkiego oburzenia na awantury zbójeckie USA , na przyklad w Iraku
     Madeleine Albright - b. Sekretarz Stanu- odpowiednik ministra spraw zagranicznych, przyznała w oficjalnym wywiadzie dla prasy, ze ...'warto bylo wymordować pol miliona dzieci w Iraku

     Madeleine Albright, claimed that the deaths of more than 500,000 Iraqi children was worth it - YouTube

     A żołnierze USA robili sobie zdjęcia z wlasnych aktów zbrodni . Dumni z tego, ze mogą gwalcic bezkanie kobiety i dzieci w okupowanym bestialsko Iraku:

     the truth: Rape of Iraqi women by U.S. soldiers viedo and photo
     http://serveice.blogspot.com/2011/08/rape-of-iraqi-women-by-us-soldiers.html

     Masowe (zbiorowe) gwalty na kobietach i dzieciach irackixh. Jakos nikt sobie gkoy popiolem nie mysli posypywać:
     Mass-rape of women & children by American soldiers - YouTube

 • Kmieć //Ikulalibal zniżył się do pustego, bez żadnej treści, blakotania //

  Żeby sobie Kmieć nie wypowiedział tego w złą godzinę bo jak raz mam zamiar uczynić go "bohaterem" mojego kolejnego wpisu.A może nie tyle "bohaterem" co symbolem bezdennej głupoty sprzężonej z lenistwem będącej najlepszą pożywką dla wszelkiej maści manipulatorów.

  Zastanawiam się tylko czy ów symbol nazwać Kmieciem wprost czy przenoście.

  • Kmieć //Ikulalibal zniżył się do pustego, bez żadnej treści, blakotania //#ikulalibal

   Niech się @Ikulalibal nie krępuje.

   Przyjmę Waszecie kalumnie na twarz. I tylko liczę na to, naprawdę szczerze, że w ocenie sytuacji (a nie używając mnie do małych parareli), @Ikulalibal się nie myli. Naprawdę.

   Jestem jednak tylko ciekaw, jak mnie @Ikulalibal zamierza obsobaczyć, gdy koszerny kremlowski Szachista odda żydo-banderowskim ścierwom Donieck, Ługańsk, Mariupol(?!) ?

   Bo zydowski klaun-kokainista obiecał, że Chersoń zdobędzie, i zdobył; BEZ WALKI!!! Putin oddał!
   A i podobno obiecał też, że do wiosny zdobędzie Krym. I to jest, niestety, wielce prawdopodobne.